Kişisel Site

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmemiş)
Loading...

Avşada Bir İlk

7 Ocak 2010 | Yazar: admin | 1 Yorum Yapılmış | 3.774 kez okunmuş. Görüntülenme

Merhabalar Konu başlığına bakıp avşa`da turizm adına bir ilk gerçekleşti haberi verceğimi sanmayın.anlatacağım olay bir okadar komik, komik olduğu kadarda trajik bir mevzu..
Hatırlayanlar bilir 2 sene önce avşa`da bir hayvan katliamı vardı,Sahipli sahipsiz tüm sokak köpekleri zehirli yiyecekler ile öldürülüyordu.Nerdeyse hergün bir vaka adada gerçekleşmekte ve olayı yapan failller yakalanmamakta idi.
Daha sonra artan tepkiler ve hayvan sahiplerinin dikkati sayesinde konuya özen gösteren güvenlik güçleri failleri yakalamış ve tarihi bir cezaya adını yazarak avşada bir ilk,hatta türkiyede bir ilk olaya şahit olunmuştu.
Bugünlerde aralarında adanın tanınmış simalarınında arasında olduğu bu faillere ceza yağdı.Hemde az buz değil tam 30 bin tl adam başı kesilen ceza.Elbetteki yapılanları geri getirmez sorunları düzeltmez ama çıkan sonuç itibarı ile artık hayvan haklarına kifayetsiz kalınmıcağı ortaya çıktı.
Neyse konumuza dönersek avsadahayat.com sitesini açtığımız zaman sitemizde bir haber duyurmuştuk.Konu yaz aylarında tatile gelip kimi hava olsun kimide kız tavlarım derdine ordan burdan bulduğu hayvanları adaya getiriyor daha sonrada dönüş vakti gelincede avşaya bu hayvanları sahipsiz bırakıyorlardı.Tabi kimsenin bu konuda tatile gelenleri getirdiğiniz hayvanları bırakmayın diye uyardığı filam yok.
Sorunun derinine bakarsak burada hem hayvan severler hemde insan sağlığı açısından risk bulanlarda haklı.Benim görüşüm adadaki bu hayvan artışının insan sağlığına bir tehdit oluşturduğunu zaten önceki yazılarımda belirtmiştim akabinde bu hayvan katliamı gelişti kurunun yanında yaşda yandı.Hatta sevdiğim arkadaşlarımın canı gibi baktıkları köpecikleri bu elim konuda can vermişlerdi.
Ama diğer yandan bakarsak iki sene önceki yaz döneminde ara sokaklardan sahile sürü halinde cıkan sahipsiz sokak köpeklerinin,kah denize girererek kah insanların yanında yatarak ne gibi rahatsızlıklara yol açtığıda bilinir.O dönemlerde hayvan barınağınında agzına kadar dolu oldugunu düşünürsek konunun nekadar ciddi bir derecede olduğunu herkez anlıyacaktır.Ben hatta arkadaşlarımın gece sokağa çıktıklarında önlerine sürü halinde geçen köpeklerden dolayı ekmek almaya bile araba ile gittiğimizi çok kişide bilmez.
Hali ile belediyenin hayvan hakları dolayısı ile elinin kolununda bağlı olmasıda sıkıntı hergün belediyeye bu konuda şikayetlerin gitmesi ve ortadada bir sonuç olmamasıda ayrı bir sıkıntı konusuydu.
Tabi burada duruma orta gözle bakıyorum kimse birilerine taraf olduğumu düşünmesin yapılanlar elbet doğru değil ama şunuda sormak lazım.Hızla artan köpek nüfusu yüzünden birinizin çocuğu zarar görseydi duruma aynı gözlemi bakılacaktı veya tatile geldiniz sokakta yürüyorsunuz önünüze 12 15 adet sokak köpeği cıkıyor elbetteki korkuyorsunuz yada sabah ekmek alıcak tatilinizde güzel bir kahvaltı yapacaksınız ama one,kapınızın önünde yatan kalabalık bir hayvan sürüsü nekadar rahatsız edici veya denizde aynı olayın olduğunu düşünün.
Burada ben avşa adasına tatile gelen misafirlerimize sesleniyorum Lütfen hava olsun diye dönüşünüzde bakamıyacağınız hayvanları adaya getirip bırakmayın.Daha sonra bu tarz olaylar geliştikce ve hayvan canına kıyıldıkça sizinde allah katında yapılanlara karşı sorumluluğunuz olduğunu unutmayın.

Beğendiysek Paylaşalım!
Etiketler :

Benzer Tesis ve Konular

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz ,sizlere bu makalemizde avşa adasının popüler eğlence yerlerinden biri olan club cadde bar hakkında bilgiler vereceğiz. Adamızın barlar sokağının girişinde yer alan mekan ışıltısı ve canlılığı ile göz dolduruyor.Ortamın verdiği keyif ve haz diğer mekanlar arasındaki farkı ort...
Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz, sizlere bu makalemizde avşa adası ucuz oteller hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.  Adamıza tatile gelecek ve otel tatili yapmak isteyecekler için en makbulü elbetteki ucuz oteller`dir.Yanlız uygun olduğu kadar vermiş olduğu hzimet kalitesi, konumuda ayrı bir önem kazanmaktadır. Hal bö...
Tekrar merhaba sevgili dostlar, sizlere bu makalemizde adamızın saklı cennetlerinden kumtur plajı hakkında bilgiler vereceğiz. Avşa adasının en güney ucunda bulunan bu plaj adını muhteşem güzellikteki kumsalından almaktadır.Oldukça bakir ve ıssız bir ortamda bulunan plaj görülmeye değer bir yer olsada ulaşım sık...
Avşa adasının sevilen plajlarından biri olan mavikoy adamızın kuzeybatı sahilinde yer almaktadır.Yerleşimin kuzey noktasına kadar uzandığı adamızda bölgede oturanların denize girip serinledikleri bir yerdir. Küçük bir sahile sahip bulunan koyun bulunduğu bölgede genelde yazlıçıların oturdukları veler bulunmaktad...
Merhaba değerli dostlar, yaz dizimizin bu seferki konusu avşa adasının denize girilecek muhteşem koylarından biri olan karadut olajı olacak. Adanın güney sahilinde gözlerden uzak bir noktada sessiz sakin kısalr bir alanın içerisinde bulunan bu koy bu özellikleri nedeni ile özellikle avşalılar tarafından oldukça rağbet...

Yorumlar

  1. Kamil dedi ki:

    ”Avşa’da bir ilk”başlıklı yazı çok doğru yazılmış.Ada ya gelirken yanında kedi köpek getiripte dönerken bu hayvanları adada bırakanlar… lütfen kışın bir kez gelin ve o hayvanların halini görün .Ada halkı duyarlı değil,kendimi besleyemiyorum onları nasıl besleyeyim tarzında.Çöp bidonları bile dolmuyor ve kapakları kapalı.Hayvanlar için yiyecek sıfır.Siz lahana, brokoli yiyen köpek gördünüzmü ?Taş verseniz yiyecek durumdalar.adaya getirilen hayvanlar kayda alınıp, dönüşte kayıttan düşerek dönüşleri sağlanabilir.Ancak belediye köy muhtarlığı tarzı çalıştığı için böyle şeylerle ilgilenmiyor .Ada ya düzenli seferler tek bir iskeleden yapıldığından kontrol çok kolay.Ayrıca adaya hayvan getirenler broşürlerle aydınlatılabilir.