Kişisel Site

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 puanlar, ortalama: 1,00 oy, toplam 5)
Loading...

Tam Tam Sesleri

19 Mart 2010 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 3.223 kez okunmuş. Görüntülenme

Son zamanlarda webde dolaşırken avşa adası`nda bulunan bir çok işletmenin satış ilanlarına rastladım.Hali ile bunda ne var diyebilirsiniz.Avşa adasını heryönü ile takip eden beni şaşırtan,satış ilanlarının normalinin üstünde olması ve en önemlisi adaya yıllarını vermiş kişi ve firmaların bu olaya karışması.

Yaptığım durum değerlendirmeleri ve bu kişilerle diyalog kurduğumda adada yaşanan turizmcilik üzerine kaygılarını ele aldığımda ortaya çıkan sonuçları kendim yorumlayarak sizlere sunuyorum.

Son yıllarda adada artan apart konaklama ve buna paralel gelişen market sektörü sorunların başında geliyor.Turizm denince akla ilk önce konaklama sektörü geliyor.Buna paralel çeşitli yan sektörlerde turizmcilik faaliyetleri arasında yer almakta.Buna paralel adadaki konaklama tesislerinin büyük bir çoğunluğunun apart tesisler olduğunu düşünürsek,parayı kazanan apart tesisler taşımacılık sektörü ve büyük marketler oluyor.Dışarıya yani avşa`da bulunan esnafa kazanç kapısı kalmıyor.

Nedenmi diyeceksiniz.Sadece belli bir kesime hitap eden konaklama yapısı sayesinde tek bir kesim avşa adasında tatil yapmaya gelmekte.Hali ile alternatif konaklama tesislerinin olmaması ve gelişimin tek bir sektörde yogunlaşması sebebi ile gelen turistinde kalitesi tek bir ölçüde oluyor.Buna paralel dışarıya fazla para harcama,alım gücü olmayan turistind avşa adasına para bırakmasıda söz konusu değil.Kaliteli turist avşa adasına gelmiyor çünkü kalacak yer bulamıyor.Olan bir iki tesiste zaten dolu olduğundan adaya gelmek isteyen bu kesim bu sefer farklı tatil yerlerinin arayışı içine giriyor.

Tabi bunlara paralel sektöründe kendi içinde yaşadığı sıkıntılar var.Hali ile nerdeyse bir çok tesisin yan yana bulunması sebebi ile artan rekabet koşulları var.Bu sebebten ötürü fiyatlarda aşağıya çekilince ortaya bu hazin tablo çıkıyor.

Güneyde bulunan tatil yerlerininde bu sebebten ötürü apart konaklama tarzını bırakması ve kaliteye hitab eden bir yapıya dönüşmesini düşünürsek,bu kesimin neden avşa adasına yoğunlaştığını ve güneyde neden apart tesislerin azaldığını anlayabiliriz.

Adada acil olarak turizmin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi lazım,Yatırımcıların adaya yatırım için teşvik edilmesi lazım.Adada yaşanan turistik sorunların maddeler halinde tespit edilmesi ve bu sorunlarında çözümünü yerel yönetim önderliğinde tüm adada yaşayan ve çalışan herkezin sorunların çözümünde çalışması lazım.

Turizmin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi açısında örnek verirsek adada yapılmasının yararlı olacağına inandığım bir kaç örneği Maddeler halinde sizlere sunmak istiyorum.

1.Sahilin modern görünümlü,güney sahilleri örnek alınarak düzenlenmesi.
2.Adada bulunan belediyeye ait her iki sahilin arazilerinde çeşitli çay bahçeleri,gazinolar,spor sahaları,oyun bahçeleri vs gibi yerlerin yapılması.
3.Barların kapalı mekanlarda faaliyet izni verilmemesi.Bundan 20 yıl öncesi açık hava discoları tarzı yerler şeklinde faaliyet gösterilmesinin teşvik edilmesi.
4.Turizm tanıtım fuarları ve organizasyonlarında avşa adasının profosyenelce temsil edilmesi.
5.Adada turizm derneğinin profosyenelce faaliyetini sürdüreceği bir ekip oluşturulması veya belediyenin turizm alanında tecrübeli veya bilgili bir birim kurması.
6.Kumsalların numaralandırılıp kısım kısım ihaleye verilmesi (şezlong Şemsiye) ve belli aralıklarında halka açık işletme dışı yerler olarak sunularak plajların düzenlenmesi.
7.Adaya gelenlerin ada ve çevresi hakkında bilgi edinebileceği Broşür,Stand, bilboard vs tarzı şeylerin görünür yerlere konulması.
8.Turistik tesislerin turizm meslek lisesi öğrencilerini stajyer alarak çalıştırması ve buna paralel kendi alanında deneyimli gerek oda temizliğinde gerekse tesis içi hizmetlerde çalışacak temiz görünümlü,çağdaş personelin çalıştırılmasının teşvik edilmesi.
9.Adada komisyon tabiri ile iş yapanlara ceza kesileceğineki bu kişilere komik rakamlar kesiliyor çoğuda ödemiyor.Bunun yerine,işletmelerin birlik altında bu tarz kişilerle iş yapmayacağına dair yazılı taahütlerinin alınması,uymayanların para cezası vs gibi şeylerle bundan caydırılması.

Bu örneklerle adada turizm çeşitlendirilebilip geliştirilebilir.Kültür bakalığınında bu konuda adamıza destek vereceğini düşünürsek çözümünde bizlerin elinde olduğunu göz ardı etmemek lazım.Bunun yanında her işletmecinin farklı alanlarda ve tarzda konaklama tesislerini değerlendirmesi lazım diye düşünüyorum.İnanıyorumki özellikle bu sektörde yaşanacak değişim ada turizminde kaliteyi geri getirecek.

Değişimi içine sindiremeyen yada ekonomik sebebler nedeni ile değişime gidemeyen bu kişi ve firmaların çözüm bulamamaları üzücü bir durum.

Tekrardan 2010 Senesinin hayırlı geçmesini temenni ediyorum.Görüşmek üzere.

Beğendiysek Paylaşalım!
Etiketler :

Benzer Tesis ve Konular

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz ,sizlere bu makalemizde avşa adasının popüler eğlence yerlerinden biri olan club cadde bar hakkında bilgiler vereceğiz. Adamızın barlar sokağının girişinde yer alan mekan ışıltısı ve canlılığı ile göz dolduruyor.Ortamın verdiği keyif ve haz diğer mekanlar arasındaki farkı ort...
Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz, sizlere bu makalemizde avşa adası ucuz oteller hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.  Adamıza tatile gelecek ve otel tatili yapmak isteyecekler için en makbulü elbetteki ucuz oteller`dir.Yanlız uygun olduğu kadar vermiş olduğu hzimet kalitesi, konumuda ayrı bir önem kazanmaktadır. Hal bö...
Tekrar merhaba sevgili dostlar, sizlere bu makalemizde adamızın saklı cennetlerinden kumtur plajı hakkında bilgiler vereceğiz. Avşa adasının en güney ucunda bulunan bu plaj adını muhteşem güzellikteki kumsalından almaktadır.Oldukça bakir ve ıssız bir ortamda bulunan plaj görülmeye değer bir yer olsada ulaşım sık...
Avşa adasının sevilen plajlarından biri olan mavikoy adamızın kuzeybatı sahilinde yer almaktadır.Yerleşimin kuzey noktasına kadar uzandığı adamızda bölgede oturanların denize girip serinledikleri bir yerdir. Küçük bir sahile sahip bulunan koyun bulunduğu bölgede genelde yazlıçıların oturdukları veler bulunmaktad...
Merhaba değerli dostlar, yaz dizimizin bu seferki konusu avşa adasının denize girilecek muhteşem koylarından biri olan karadut olajı olacak. Adanın güney sahilinde gözlerden uzak bir noktada sessiz sakin kısalr bir alanın içerisinde bulunan bu koy bu özellikleri nedeni ile özellikle avşalılar tarafından oldukça rağbet...

Yorumlar