Kişisel Site

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmemiş)
Loading...

Turizmcilik Üzerine

12 Ocak 2010 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 3.454 kez okunmuş. Görüntülenme

Merhaba sevgili okurlarım.Bu makalemizde avşadaki turizmcilik üzerine eğileceğiz ve adamızda bu konuda yaşanan sıkıntıları ele alacağız.
Avşa adasında son 5 yılında turizmcilik adına adada yapılan bir kaç otel ve tadilat görmüş birkaç tesisten başka önemli bir olay gerçekleşmemiştir.
Aslında bu bile işletmecilerin turizmciliğe ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir,ama bunlar tek başına yeterli değildir.
Adamıza bakınca turimcilik adına yapılan önemli bir çalışma yoktur.Adanın turizm fuarlarında tanıtımını bu konudan işinin ehli olmayan bir kaç kişinin elinde kalmıştır.Adanın doğru düzgün çalışan bir turizm odası ve başkanı yoktur.Bir otelciler derneği gibi turizmcilik adına önemli faaliyetlere adını yazdıracak kuruluşlarda yoktur.Hali ile herhangi bir sivil toplum örgütünün olmaması bu konuda sektördede büyük sıkıntıların yaşanmasına sebeb olmaktadır.
Bu konuda adada uzman kişilerce bir turizm derneği yapılması veya adanın sosyal platformlarda doğru bir şekilde tanıtacak bir oluşumun olması gerekmektedir.Belediyenin bu konuda turizmcilik bölümü kurmasıda düşünülebilir.
Tabiki sıkıntılar bununla sınırlı değil,yıllar önce turizmcilik ve herhangi bir kıyı koruma kanunu yokken sahile gelişi güzel yapılmış evlerde adada turizmcilik konusunda büyük sıkıntıların olmasına sebebiyet vermektedir.Çağdışı kalmış,yıkılcak korkusu ile herhangi bir tadilatı yapılamayan bir çivi bile çakılamayan bu evlerin hala ada sahillerini işgal etmesi lüzumsuzdur.Hali ile adaya dısarıdan bakılınca çok çirkin bir görünüm ortaya cıkmaktadır.Acil bir şekilde bu düzenlemenin yapılması ve adanın ön sahillerinin modern turizm kentlerinin görünümünde, kaliteli bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.
Turizmcilik konusunda adamızda eksik gördüğüm şeylerden biride adanın gelenlerce iç yapısının bilinmemesi.Hali ile gelenler adanın bir sahilden ve bir barlar sokağı ve tanz disco`dan ibaret olduğunu düşünmeleri kaçınılmazdır.Bu konuda avşa meydanında, harita standı üzerinde adanın önemli yerlerinin görsel olarak tanıtılması ve avşanın ve adanın önemli koyları`nın tanıtımının olduğu küçük broşürlerin sunulması düşünülebilir.
Sahil bölümlerinde soyunma kabinleri , wc ve duş gibi yerlerin yapılmasıda turimcilik adına adamıza faydalı olur.
Birde adamızda farklı noktalarda çocukların eğlenebileceği çocuk parkları,spor alanları ve bu noktalara yakın çay bahçelerinin yapılmasıda adanın görünümüne bir zenginlik katacaktır.
Barların kapalı alanlarda yerleşimin tam göbeğinde olmasıda yanlıştır.Bu konuda daha modern yazlık yerler uygun açık mekanlarda bu tarz eğlence yerlerinin olması ve buna teşvik verilmesi uygundur.
Avşa`da turizm adına yapılacak daha çok iş vardır.Kısaca gördüğümüz önemli sorunları dile getirdik.Yazılarımıza devam ediceğiz.

Beğendiysek Paylaşalım!
Etiketler :

Benzer Tesis ve Konular

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz ,sizlere bu makalemizde avşa adasının popüler eğlence yerlerinden biri olan club cadde bar hakkında bilgiler vereceğiz. Adamızın barlar sokağının girişinde yer alan mekan ışıltısı ve canlılığı ile göz dolduruyor.Ortamın verdiği keyif ve haz diğer mekanlar arasındaki farkı ort...
Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz, sizlere bu makalemizde avşa adası ucuz oteller hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.  Adamıza tatile gelecek ve otel tatili yapmak isteyecekler için en makbulü elbetteki ucuz oteller`dir.Yanlız uygun olduğu kadar vermiş olduğu hzimet kalitesi, konumuda ayrı bir önem kazanmaktadır. Hal bö...
Tekrar merhaba sevgili dostlar, sizlere bu makalemizde adamızın saklı cennetlerinden kumtur plajı hakkında bilgiler vereceğiz. Avşa adasının en güney ucunda bulunan bu plaj adını muhteşem güzellikteki kumsalından almaktadır.Oldukça bakir ve ıssız bir ortamda bulunan plaj görülmeye değer bir yer olsada ulaşım sık...
Avşa adasının sevilen plajlarından biri olan mavikoy adamızın kuzeybatı sahilinde yer almaktadır.Yerleşimin kuzey noktasına kadar uzandığı adamızda bölgede oturanların denize girip serinledikleri bir yerdir. Küçük bir sahile sahip bulunan koyun bulunduğu bölgede genelde yazlıçıların oturdukları veler bulunmaktad...
Merhaba değerli dostlar, yaz dizimizin bu seferki konusu avşa adasının denize girilecek muhteşem koylarından biri olan karadut olajı olacak. Adanın güney sahilinde gözlerden uzak bir noktada sessiz sakin kısalr bir alanın içerisinde bulunan bu koy bu özellikleri nedeni ile özellikle avşalılar tarafından oldukça rağbet...

Yorumlar